Čo nám prinesie sloboda

Autor: Róbert Adamec | 4.7.2013 o 18:28 | (upravené 4.7.2013 o 18:42) Karma článku: 3,13 | Prečítané:  374x

Utópie tu vždy boli a pre mnohých ľudí sú motivujúce. Nová myšlienka sa väčšinou na začiatku naozaj javí nereálnou, ale postupom času sa mnohé z utopických ideí stali skutočnosťou. Jednou z takýchto utópií bola aj idea slobody. Tisícročia o nej snívali myslitelia a revolucionári, dnes si bez tzv. ľudských práv nevieme predstaviť modernú spoločnosť. A je to práve sloboda, ktorá nám prinesie nový spôsob života a nové spoločenské zriadenie.

My tu na Slovensku väčšinou posudzujeme kapitalizmus hlavne podla toho, že spolu s ním prišla demokracia a istá miera slobody. Ale kapitalizmus nie je totožný so slobodou, ktorú chceme. Kapitalizmus je len ďalšia kapitola v dejinách ľudstva a zanikne ako feudalizmus, keď príde niečo nové, čo viac vyhovuje potrebám života. Sloboda je však osou ľudských dejín.

Myslím, že v rozmedzí niekoľkých generácií budú pomaly a postupne vznikať nové spoločenstvá, ktorých zmyslom už nebude vytváranie zisku a navyšovanie kapitálu. Aj uspokojovanie potrieb bude prebiehať inak. Orientácia na "výkon" bude postupne nahradená orientáciou na "rozvoj" projektov. To predpokladá priebežnú zmenu vedomia ľudí, pre ktorých bude zmyslom života už nie honobenie majetku, ale sebarozvoj. Cieľom už nebude mať majetok, ale byť šťastný! To sa už deje v mysliach mnohých ľudí. Individualizmus a kolektivizmus sa budú postupne harmonizovať do vyváženejšej polohy, až sa vytvorí nový spôsob kooperácie a spolupráce pri realizácii projektov.

Ale na to, aby to mohlo fungovať, musí byť ekonómia (alebo nová ekonomika) postavená na iných princípoch. Zmena myslenia, orientácie a aktivít ľudí však bude prirodzene vplývať aj na zmenu princípov. Cieľom ľudského snaženia bude získať pre "svoj projekt" čo najširšiu základňu spolupracovníkov alebo „fanúšikov“, ktorí sa budú navzájom podporovať. Tým pádom sa vygeneruje aj nový spôsob socializácie. Spoločenstvá nebudú vznikať na základe pôvodu, či miesta, ale na základe záujmov a spoločnej orientácie. Ako tzv. skupiny na sociálnych sieťach. A navzájom budú musieť kooperovať.

Spoločenstvá budú omnoho menšie a bude ich veľké množstvo. Prvé lastovičky už existujú v podobe akýchsi "výmenných komunít", kde si ľudia navzájom vymieňajú služby bez toho, aby sa v komunite používali peniaze. Existujú tiež komunity, kde si ľudia vzájomne predstavujú svoje projekty a tí, ktorým sa daný projekt zapáči, naň prispejú drobnou sumou. Pri spoločenstvách tohto druhu sa dá dosiahnuť zaujímavý efekt, že si každý môže realizovať svoj projekt (napríklad vydať knihu, či nakrútiť film alebo len postaviť dom, či naučiť sa sudziu reč), pretože komunita mu zabezpečí dostatočné prostriedky a podmienky.

Som presvedčený, že život je dnes už príliš zložitý a mnohoznačný na to, aby dovolil niekoľkým korporáciám a niekoľkým dogmatickým inštitúciám ako je napríklad cirkev ovládnuť všetky strategické zdroje a sústrediť v rukách také prostriedky, kapitál, moc a poznanie, aby im všetci slúžili. Na to už jednak niet dosť zdrojov, lebo naša planéta nie je nafukovacia lopta a jednak už táto civilizácia produkuje ľudí, ktorí nechcú byť otrokmi v akomkoľvek zmysle. Sloboda je právo - tak sme si to nastavili, tak sme tomu uverili a nikto to už nezlomí. Moc korporácií, politických strán a cirkví sa rozpadne, akonáhle prekročí kritickú hranicu.

Absolútnu moc má totiž len Vedomie samotné a keď sa dostatočné množstvo ľudí rozhodne žiť týmto spôsobom, nikto im v tom nezabráni. Čím viac ľudí spozná výhody tejto novej životnej formy, tým sa moc existujúcich inštitúcií a poriadkov bude rozpadať. Nový spôsob života vygeneruje aj nový spôsob nahliadania na život samotný. A novú vieru. Áno, hovorím aj o Bohu. A hovorím o novej duchovnosti, ktorá bude vnímať život ako SEBAROZVÍJAJÚCU SA HRU, ktorá má mnoho levelov (úrovní), ktoré treba prejsť, aby človek získlal status majstra. Život už nebude prácou, ale umením.

Nový spôsob myslenia, orientácie a spolupráce prinesie aj nový sociálny charakter spoločnosti. Kedže budú vznikať spoločenstvá ako záujmové skupiny za cieľom sebarozvoja a budú vznikať „odspodu“, nikto z „mocných“ tomu nezabráni. Takto padnú akékoľvek dogmy a odstránia sa vonkajšie spoločenské tlaky. Napríklad homosexuáli budú môcť vytvárať legálne vzťahy a ak im spoločnosť na začiatku neumožní napríklad adopciu, tak si gayovia a lesbičky zabezpečia deti „iným spôsobom“, napríklad tým, že si ich splodia na základe dohody medzi členmi komunity. Podobným spôsobom sa stanú svojzákonnými akékoľvek iné spoločnestvá. A kedže pôjde o spoločenstvá, vytvárané za účelom sebarealizácie a sebarozvoja, ľudia budú plne chápať potrebu medzikomunitnej spolupráce. Komunity tak navzájom budú pestovať vzťahy kooperácie. Dobré vychádzanie s inou komunitou sa stane podmienkou prosperity pre každú z nich. Netreba sa teda obávať konfliktov, pretože tieto veci budú vznikať pomaly, spontánne, v rozmedzí niekoľkých generácií. Nebude to ani žiadny komunizmus, kde by bolo všetko spoločné, pretože každý človek bude svojim spôsobom chodiaci kapitál. Už to však nebudú jeho peniaze a jeho styky, ale budú to jeho vlastné a reálne schopnosti, ktoré prinesie „do hry“ a ktorými bude disponovať jedine on a nikto iný. Práve preto sa každý človek prirodzene začne orientovať na skvalitnenie seba samého, pretože magorov nikto chcieť nebude...

Utópie tu vždy boli a pre mnohých ľudí sú motivujúce. Nová myšlienka sa väčšinou na začiatku naozaj javí nereálnou, ale postupom času sa mnohé z utopických ideí stali skutočnosťou. Jednou z takýchto utópií bola aj idea slobody. Tisícročia o nej snívali myslitelia a revolucionári, dnes si bez tzv. ľudských práv nevieme predstaviť modernú spoločnosť. A je to práve sloboda, ktorá nám prinesie nový spôsob života a nové spoločenské zriadenie. Som šťastný, že žijem v dobe, keď je otroctvo protizákonné a nikto ma nemôže donútiť urobiť niečo proti mojej vôli bez toho, aby sa za to nemusel zodpovedať pred zákonom. Toto je najväčší výdobytok civilizácie. A v budúcnosti prinesie ľuďom ovocie v podobe šťastného a spokojného života. Som o tom bytostne presvedčený.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?